Komponente toplotne črpalke

Sestavni deli toplotne črpalke

V ličnem ohišju toplotne črpalke se skriva več različnih komponent, ki so ključne za njeno delovanje.

Sestavni deli toplotne črpalke

Kompresor

Kompresor stisne plin  in mu s tem poveča tlak, posledično pa tudi temperaturo.
V toplotnih črpalkah se vgrajujeta dva različna tipa kompresorjev:
Rotacijski kompresor (RT) se uporablja pri sanitarnih toplotnih črpalkah, 30% večjo učinkovitost v primerjavi z batnimi kompresorji.
Batni kompresor se uporablja pri toplotnih črpalkah za ogrevanje.

Kondenzator

Kondenzator je toplotni izmenjevalec zasnovan kot sistem cevi v tuljavi, kjer hladilni medij predaja toploto. V kondenzatorju plin kondenzira  – pretvori se v kapljevino. Pri toplotnih črpalkah ta medij svojo toploto predaja vodi, katera se pri tem segreva in z pomočjo vodnih črpalk, kroži skozi izmenjevalec toplote v prostor katerega se ogrevamo s pomočjo radiatorjev. Pri ohlajevanju ima kondenzator obratno vlogo, kjer on odvaja toploto.

Toplotni izmenjevalec

Naloga toplotnega izmenjevalca je, da prenese toploto, ki jo je ustvarila toplotna črpalka, na naš ogrevalni sistem oz.na sanitarno vodo.

Uparjalnik

Uparjalnik je izmenjevalec toplote zgrajen kot sklop cevi v obliki spiral, v katere vstopi hladilni medij pri nižji temperaturi in prevzema toploto iz zemlje, vode ali zraka. Torej nam so zemlja, voda ali zrak, mediji kateri svojo energijo predajajo toplotni črpalki. Uparjalnik je funkcijsko zgrajena podobno kot kondenzator.

Termo ekspanzijski ventil

Termo ekspanzijski ventil je regulator protoka hladilnega medija skozi celotni sistem. Nahaja se med kondenzatorjem in uparjalnikom. V ekspanzijski ventil potuje hladilni medij najprej iz kondenzatorja v večjem tlaku in z večjo temperaturo. Ko plin pripotuje iz ventilov v cev večjega preseka, tako dobimo nižji tlak hladilnega medija. Z ekspanzijskim ventilom lahko reguliramo delovanje celotnega kompresorja.

Elektronski ekpanzijski ventil

Ta del naprave zagotavlja, da je sistem visoko učinkovit, ter da dosega visoke temperature sanitarne vode tudi v bolj zahtevnih delovnih pogojih.

Izmenjevalec za priklop dodatnega vira toplote

Gre v bistvu za orebreno cev iz nerjaveče pločevine, ki je uporabna predvsem zato, da je omogočen prenos toplote. Ta izmenjevalec je idealen predvsem za priklop solarnega sistema ali centralne peči.

Električni grelec

Ta element služi predvsem v primeru, ko se poveča poraba sanitarne vode.

Hladilno sredstvo – plin

Kot hladilno sredstvo se morajo uporabljati izključno plini s specifičnimi lastnostmi, da lahko na določeni temperaturi, odvisno od pritiska, preidejo v vsa agregatna stanja . Hladilno sredstvo, plin ali medij ne sme reagirati z nobenim notranjim sestavom v samem sistemu, njegova gostota pa bi morala biti karseda velika. Hladilno sredstvo mora biti hermetično zaprto znotraj sistema, najpogosteje v bakrenih ceveh, mora biti neeksploziven, da v primeru izhajanja ne bi prišlo do eksplozije. Mora biti nestrupen in po možnosti čim manj škodljiv za okolje. Hladilni medij se zmeša z oljem za mazanje, s katerim hkrati zagotavlja neprekinjeno potovanje skozi celoten sistem. Olje ne sme spremeniti lastnosti samega plina.

Zalogovnik

Je bistven del naprave, saj shranjuje sanitarno vodo. Najpogosteje je izdelan iz nerjaveče pločevine najvišje kakovosti. Zelo pomembno je, da je zalogovnik narejen iz materialov, ki ne morejo porušiti galvanskega ravnotežja. Le-to je nujno za delovanje naprave.

Povezave

Toplotna črpalka običajno stoji v notranjem prostoru, zato jo moramo povezati z zunanjim virom energije. Izjema so kompaktne zunanje toplotne črpalke, kjer z bakrenimi cevmi zunanjo enoto povežemo z notranjo enoto t.i.«hydroboxom.« Pri toplotnih črpalkah zemlja ali voda se običajno izvedejo povezave iz PE cevi, ko povezujejo črpalko z horizontalnim kolektorjem, geosondo ali vodno vrtino/vodnjakom. Toplotne črpalke tipa zrak/voda pa z zunanjo enoto povežemo preko bakrenih cevi.

Regulacija

Obratovanje toplotne črpalke je vodeno preko izbrane regulacije. Režim ogrevanja lahko določamo preko sobnih termostatov ali na podlagi zunanje temperature. Sodobne toplotne črpalke pa lahko enostavno povežemo tudi z internetom ter preko računalnika, tablice ali pametnega telefona nadziramo njeno delovanje in spremljamo porabo.