Poletja so postala vedno bolj vroča, zato je hlajenje prostorov postaja nuja in ne več prestiž. Uporaba klimatskih naprav sicer ima svoje prednosti kot so cenovna dostopnost in enostavna montaža. Seveda pa imajo tudi nekaj slabosti, saj nekatere moti, da pihajo in ne hladijo vseh prostorov enakomerno. Obstaja pa zelo dobra rešitev za to in to je hlajenje s toplotno črpako, ki poleg ogrevanja prostorov pozimi in sanitarne vode omogoča tudi hlajenje prostora.
V poletnem času, medtem ko se zunanje temperature redno dvignejo nad 30°C in so dnevi dolgi, se notranje temperature hitro dvignejo do neugodnih temperatur. Zaradi toplih noči pa prostorov ne moremo več shladiti. Učinkovitost zaposlenih se na delovnih mestih se zmanjša, v hišah pa se zniža bivalno udobje, ki nekaterim povzroča tudi zdravstvene težave. Sodobna arhitektura že nekaj let narekuje velike steklene površine v fasadnem ovoju, ki secer pozimi omogočjoa pasivno ogrevanje, vendar predstavljajo zajten izziv za senčenje in hlajenje v mesecih poletne sezone.
Z izbiro toplotne črpalke, ki ima poleg načina ogrevanja tudi možnost aktivnega ali pa pasivnega hlajenja, žargonsko rečeno, ubijemo dve muhi na en mah. Hlajenje prostorov s pomočjo toplotne črpalke je izvedljivo z dinamičnim hlajenjem s pomočjo konvektorjev ali preko talnega sistema, ki ga pozimi uporabljamo za talno gretje. Še bolj učinkovito od talnega hlajenja pa je stensko ali stropno hlajenje.
O hlajenje razmišlajmo že na začetku
Toplotne črpalke lahko hladijo na tva različna načina. Prvi je t.i.. aktivni načinu reverzibilnih toplotnih črpalk (zrak/voda),kjer deluje kompresor črpalke za hlajenje. Drugi način pa je t.i. pasivni način, ko obtočne črpalke samo poganjajo tekočino po sitemu talnega/stenskega gretja/hlajenja. Medtem, ko je prvi način možen pri vseh tipih toplotnih črpalk, pa je pasivno halajenje možno le pri toplotnih črpalkah tipa zemlja/voda in voda/voda.
Prednost tpolotne črpalke pred klimatsko napravo?
Poglavitna prednost je enakomerno in neprekinjeno hlajenje. Posledično je v prostorih ves čas enakomerna temperatura brez previsokih nihanj temperature. Poleg tega nimamo dodatnih stroškov servisiranja, menjave filtrov in polnjenja plina. Izognemo se tudi reševanju kam in kako speljati kondenz iz klime.
Težave s kondenzacijo pri ohlajanju tal je pomislek pri večini inevestitorjev, vendar povsem neupravičeno. Dovolj je, da spremljamo vlažnost v protoru in zagotovimo zadostno zračenje. Poskrbeti moramo, da je temperaturna razlika med ohlajenimi tlemi in prostorom manjša od 6 stopinj Celzija. Torej, če želimo prostor ohladiti na 24 °C moramo paziti, da površina tal ne ohladimo pod 18 °C.
Kako pa je s prihranki?
Prihranimo že v samem začetku, pri izvedbi, saj potrebujemo eno samo napravo in ne dveh ločenih naprav. Pri samem delovanju pa so toplotne črpalke v samem vrhu po učinkovitosti saj uporabljajo za svoje delovanje tudi do 80 % obnovljivih virov energije.
Če imate toplotno črpalko že doma, se vam splača preveriti, če imat emožnost hlajenja že vgrajeno. Veliko toplotnih črpalk ima modul za hlajenje že serijsko vgrajen, pa tega niti ne vedo.